Nocnikowanie na start!

381
views

Nocnikowanie to trudna nauka dla dziecka i trudny czas dla rodzica. Składa się z wielu etapów. Wymaga od dziecka i jego rodzica opanowania, spokoju, chęci i cierpliwości. Co gorsza… dziecko musi pokonać wstyd. TAK! Dziecko choć ma zaledwie 2 lata wstydzi się robić kupę na nocniku… wstydzi się gdy mama patrzy, wstydzi się gdy musi robić to na środku pokoju… wstydzi się tak samo jak my, dorośli! Trzeba o tym bezwzględnie pamiętać! Dziecko to też człowiek ;>

 


Nocnikowanie – 10 rad jak się przygotować


Wybierz odpowiedni czas

Nie czekaj do lata! Dlaczego? Bo latem będziesz chciała iść na spacer, bo będziesz chciała jechać na wczasy, bo latem jest dużo fajniejszych rzeczy do robienie niż dbanie o suche majtki Twojego dziecka.

Zima to nie najlepszy okres, bo jest po prostu zimno i łatwo o przeziębienie dróg moczowych.

Myślę, że najlepszy czas to wczesna wiosna lub jesień. Nie jest zimno, nie jest tak pięknie ciepło i słonecznie, że chce się być tylko na placu zabaw albo nad morzem.

PRACUJESZ? Weź tygodniowy urlop  – 3 dni to absolutne minimum. Dlaczego Ty? Nie powierzaj nauki robienia siusiu do nocnika opiekunce, choćby była najcudowniejszą kobietą na świecie! Nie licz na przedszkolanki, babcie, dziadka, ciocię, koleżankę. Weź sprawy w swoje ręce.

To jeden z trudniejszych tematów życiowych dla dziecka. Nie możesz umywać rąk i uciekać do pracy, z nadzieją, że to “brudne” zadanie wykona ktoś inny. Dziecko Cię teraz potrzebuje, to przed Tobą odczuwa najmniejszy wstyd.


Odpuść sobie gdy…

Dziecko jest chore. Konieczność ubierania skarpetek, dresu i opatulania kocem jest nie lada wyzwaniem przy nocnikowaniu. Poza tym istnieje  zagrożenie zapalenia dróg moczowych, przy osłabionej odporności. Nie ma co się łudzić – chore dziecko nie będzie też z Nami współpracować i na pewno nie będzie miało ochoty na naukę.

W życiu dziecka pojawiły się nowości (rodzeństwo, zmiana zamieszkania, przedszkole).

Nie masz czasu by być przy dziecku większość dnia. Masz urlop? Albo siedzisz na wychowawczym? Super! Ale jak masz na głowie zakupy, sprzątanie, pranie, obiad a wieczorem lecisz do znajomych na piwko, to … odpuść sobie. W pierwszych dniach nauki musisz mieć 98% czasu na obserwacje dziecka. Musisz mieć czas by zareagować w odpowiedniej chwili, by móc posprzątać po kupie i sikach. Musisz całkowiecie zapomnieć o zegarku, mijającym czasie i codziennych obowiązkach. Inaczej nigdy nie nauczysz się rozpoznawania sygnałów wysyłanych przez Twoje dziecko.

Często zmienia się opiekun. Dzisiaj jest Mama, jutro Tata, pojutrze Niania i później znowu Mama. Dziecko przy każdym z nas czuje się inaczej, inaczej zachowuje. Przy Tacie będzie wariować, przy Niani będzie się chować za łóżkiem, przy Babci będzie za każdym razem oczekiwać na nagrodę w postaci ciasteczka. Trzy, do pięciu dni powinien być obecny jeden opiekun – jeśli zdecydujesz się, że to Niania będzie nocnikować, to upewnij się, że za dwa dni nie powie Ci, że potrzebuje urlop.

Masz dużo zmartwień, zajęć i jesteś rozdrażniona. Najgorsze co może być, to brak energii, stres i rozdrażnienie “nauczyciela”. Miałaś zły dzień, jesteś wykończona, głodna i jedyne o czym marzysz to ciepła kąpiel w wannie pełnej piany i lampka wina. Aż tu nagle Twoje dziecie robi siku i kupę na Twoją nową i bardzo drogą sofę. Będziesz miała na tyle sił by stłumić swój gniew i nie wrzasnąć? Będziesz wstanie powiedzieć “ależ kochanie, nic się nie stało” ? Będziesz miała siły na sprzątanie, wycieranie, pranie, suszenie ?


Bielizna

Możliwie najtańsze majtki z bawełny. Zniszczą się, bo będą wielokrotnie prane i suszone na kaloryferze czy w pełnym słońcu. Będą porwane, bo dziecko będzie się uczyć je ściągać i zakładać. Na piękne, wzorzyste i w jasnych kolorach majteczki przyjdzie jeszcze czas.

Przyda się kilka sztuk majtek z obrazkiem, naklejką. Zaopatrz się w kilka sztuk wypasionych gaci. U nas był stawnowczy sprzeciw do ubrania majtek, więc jedyną zachętą były kolorowe misie na przodzie. “Ubierzesz majteczki z misiakiem?” “TAK!” – odpowiadał radośnie. I to była jedyna metoda na założenie majtek. A po dwóch dniach całkiem zobojętniał mu wzór i z chęcią ubierał majteczki bez misia.

Skarpetki. Ogólnie moje dziecie biega po domu na bosaka. Ale piszę o skarpetkach głównie dlatego, żeby uświadomić Was, że podczas sikania w majtki moczą się też nogi i stopy :) Dlatego nie zakładajcie kapci.

Przydadzą się też stare spodnie dresowe. Nie puszczaj dzieciaka z gołym tyłkiem. Musi poczuć, że zrobienie siku podczas zabawy sprawia, że spodnie stają się mokre. Bez odzieży dolnej, Twoje dziecko nie poczuje dyskomfortu i Twoja nauka pójdzie na marne już w pierwszych dniach.

Kilka sztuk pieluch wielorazowych. Ale nie zakładaj wkładów chłonących. Takie pampersy przydadzą się, gdy Ty w danej chwili musisz zrobić dziecku posiłek. Będziesz miała ten komfort, że nie zamoczy ci mebli pod Twoją nieobecność, a jednocześnie poczuje, że ma mokro w majtkach. Wielorazówki są super w pierwszych dniach i tygodniach nauki.

nocnikowanie


Nocnik i nakładka na muszlę klozetową

Najprostszy nocnik jaki znajdziesz na rynku, bez pozytywek i zbędnych gadżetów. Chociaż może to zależy od dziecka. Mój syn traktowałby taki grający nocnik jako zabawkę i więcej przy nim stał niż na nim siedział. Kupiliśmy nocnik dla chłopców – z przodu jest troszkę wyższy dzięki czemu siusiak nie wystaje i nie leje się po podłodze.

Najprostszą nakładkę na muszlę. Kup, kup… bo nocnik może okazać się nie skuteczny. Jak dziecko będzie się upierać, że chce siusiu robić tak samo jak Mama lub Tata, to taka nakładka uratuje Ci tyłek ;) Swoją drogą polecam Wam nocniki firmy Rotho!

Nocnik firmy ROTHO

Rotho Dla chłopców TU Klik->

Rotho Dla dziewczynek TU Klik->

Nocnik ten może nie jest najtańszy, ale uważam, że jest wart tych pieniędzy! Poza tym mamy do wyboru wiele kolorów i z pewnością dobierzecie topek, który wkomponuje się do styl łazienki :):) TU Klik->


Szmaty, tetra, worki foliowe, rękawiczki

Przygotuj się, że będziesz musiała wycierać ogromne kałuże, zbierać stolce z podłogi, prać mokre rzeczy, myć dzieciaka pod prysznicem. I jak już się ogarniesz to zobaczysz kolejną kałużę…

Polecam pieluchy tetrowe! Rzucasz taką jedną na kałużę siuśków i wsiąka w jedną chwilę, a Tobie pozostaje tylko dosuszenie podłogi.

Woreczki foliowe przydadzą się na kupy. Możesz je pakować i wyrzucać do kosza na śmieci, tak samo jak to robiłaś z zabrudzonymi pampersami. Ale możesz też złapać kupkę w rękawiczkach i wynieś do muszli klozetowej – dziecku się to spodoba, ale uważaj żeby samo nie chciało tego powtarzać!

Nie pozwalaj dziecku wchodzić na sofy, krzesła i inne meble na których masz tapicerkę – wypranie i osuszenie mebli po moczu i kale, w pochmurny zimny dzień, to najgorsze co może Cię czekać.


Nagroda

Chcesz nagradzać? Wybierz coś czego Twoje dziecko jeszcze nie zna. Może gumę do żucia (mamba), może TicTac, może garść rodzynek, albo po prostu buziak i bicie brawo ?

Pomyśl, co będzie najlepszą nagrodą dla Twojego dziecka, gdy osiągnie swój mały sukces. Powiedz mu o tym. Wytłumacz, że jak zrobi siusiu albo kupę do nocnika, to dostanie nagrodę – pokaż ją i połóż wysoko na półce. Tak żeby widział i pamiętał, że dostanie nagrodę jeśli spełni określony warunek.


Pampersy

Być może Cię zmartwię, ale to nie koniec wydatków związanych z Pampersami. Nawet jeśli Twoje dziecie opanuje sikanie do nocnika, to podczas drzemki, a tym bardziej w nocy będzie robił w pieluchę. Ten proces może trwać dość długo.

Wychodzenie na spacer bez pampersa to kolejna trudna szkoła. Z początku lepiej zakładać nieprzemakalne majtki, bo jak dziecie wpadnie w wir podwórkowej zabawy, to na pewno zapomni o nocniku, tym bardziej, że go nie ma w zasięgu wzroku. Nie będzie nocnika, to co zrobi? Zrobi w majtki.


Ręczniki, stary koc i co jeszcze?

Zwiń wszystkie dywany, pochowaj co cenniejsze przedmioty, które nie lubią wody, wilgoci i chłoną zapachy.

Dziecko będzie chciało się bawić na podłodze – połóż stary koc albo ręcznik. Niech nie siedzi na zimnej posadce.

Musisz opracować sobie plan działania. Przemyśl wszystkie możliwe sytuacje, które mogą Cię spotkać w związku z nocnikowaniem. Może boisz się o pluszaki? Albo ozdobne poduszki na sofie? Pochowaj, oszczędź sobie stresu związanego z ewentualną stratą – nie wszystko można doprać, a jeśli nawet pozbędziesz się plam, to pozostanie nie przyjemny zapach.


Książeczka edukacyjna

Pomyśl o zakupie książeczki z tematyką nocnikowania. U nas się sprawdziło.

“Nocnik nad nocnikami” Alena Frankel

Do kupienia w księgarniach Empik, Merlin i wiele innych. Książeczka jest w dwóch wersjach:

dla dziewczynki TU Klik->

dla chłopca TU Klik->

nocnikowanie


Zmień się w Anioła

Nie wolno Ci krzyczeć, narzekać, być natrętnym i złośliwym.

“Ojej zrobiłeś(aś) siusiu”, “ojj popatrz masz mokre majteczki”, “pójdziemy razem wylać siusiu do kibelka?” – musisz być przesłodka, miła i kochana.

Nie mów, że kupa jest ohydna, śmierdząca i w ogóle.. dla dziecka to i tak krępujące i dziwne doświadczenie.

Pamiętaj by ustalić z pozostałymi opiekunami Twojego dziecka, zasady postępowania w najbliższych tygodniach. Tj.: kiedy zakładamy pieluchę (na drzemkę, na spacer, itp.). Jak chwalimy, jak tłumaczymy i jakiego używamy nazewnictwa (a-a, kupa, kupka, siusiu, sisi, inne).

POWODZENIA!