Pokój dla dziecka – projekt #1

411
views

Przychodzi taki czas, że jedno z pomieszczeń trzeba przystosować dla swojego dziecka.

Jedni urządzają pokoik jeszcze przed porodem, a potem i tak śpią z dzieckiem w sypialni .

Inni odwlekają ten moment jak najdłużej. Zwykle planuje się remont na drugie urodziny.

 

U nas sprawa jest co najmniej skomplikowana. Malec za kilka miesięcy skończy 3 lata, a my wciąż odrzucamy od siebie myśl, że moglibyśmy zrezygnować z wygodnej sypialni.

Mamy 2 pokoje. Śpimy w sypialni, częściej całą trójką w jednym łóżku hihi

Moglibyśmy tak przez kolejny rok, bo drugi pokój jest ogromny i miejsca do zabawy mnóstwo, a sypialnia to świetne miejsce na gromadzenie pudeł z zabawkami, chowaniu samochodów pod łóżko. Poza tym nie trzeba codziennie ścielić łóżka, wystarczy rzucić narzutę i jest pięknie. Albo po prostu zamknąć pokój i już… przecież przez większość dnia nikt tam nie wchodzi.

Ale nie możemy.

Nasz przedszkolak potrzebuje swojego gniazdka.

Własne duże łóżko, szafa i zabawki w jednym miejscu. Własne biurko, gdzie będzie mógł rysować, malować, bawić się ciastoliną, układać puzzle.

Tak, nastał ten czas, kiedy moje dziecko dojrzało emocjonalnie. Ma swoje potrzeby i pragnienia. Musimy stworzyć mu własny kąt w domu. Do tej pory tylko wynajmuje przestrzeń, którą mu udostępniamy.


Pokój jest mało ustawny. Ma skośne ściany, małe kąty i podwójne okno balkonowe, które zajmuje praktycznie całą ścianę. Przestrzeń to około 10m2 Nie lada gratka dla projektanta. Zobaczcie sami:

nieustawny pokój

maloustawny pokoj

Co Ci przychodzi do głowy na pierwszy rzut oka ?

Zabudowa wnęki zdaje się być najlepszym rozwiązaniem, ale wówczas łóżko musiałoby stać tuż przy drzwiach. Maksymalna dopuszczalna szerokość łóżka to 90cm. I taki układ dzisiaj proponuje.

W następnych postach przedstawie Wam inne koncepcje:

– łóżko we wnęce, a na najdłuższej ścianie zabudowa modułowa …

– zamiast łóżka, rozkładana sofa …

– łóżko postawione wszerz pokoju …


Podstawowe założenia:

Pokój dziecka będzie współdzielony przez pozostałych członków rodziny – tutaj będzie przechowywana odzież całej rodziny;

potrzebne jest miejsce na książki, zabawki – duże samochody, pokaźną kolekcję klocków lego, puzzle w dużych i małych formatach;

potrzebny jest kącik dla mamy – przechowywanie maszyny do szycia i akcesoriów szwalniczych; dziecko musi mieć miejsce w pokoju na zabawę i przyjmowanie kolegów, koleżanek; kącik dla malucha do prac ręcznych – malowanie, klejenie, rysowanie.

Projekt :

Przy drzwiach stawiamy regał szerokości 40 cm, na drobiazgi (coś w stylu Ikea expedit). Zaraz przy regale łóżko 90×200 cm.

Nad łóżkiem półki na książki, pluszaki, zdjęcia, pamiątki, pierdołki..

Przy oknie jest też miejsce na wiszący regał – max. szerokość 40cm.

Po prawej stronie zabudowa wnęki 45cmx220cm, a na skośnej ścianie regał na zabawki lub… fotel. Powyżej jest spory kawałek ściany do zagospodarowania – pułki, fototapeta, lustro, inne..

projekt pokoju dla dziecka

pokoj dziecka projekt

Idąc w stronę okna – miejsce do posiedzenia. Stolik i krzesełko dla przedszkolaka jest wystarczające. Między łóżkiem a stolikiem mamy jeszcze miejsce na półkę bądź po prostu pudło, do przechowywania artykułów papierniczych – kredki, farby, ciastolina.

pokoj chlopca

pokój dziecka

Dzięki temu mamy sporo miejsca na środku pokoju do zabawy. Będzie można zbudować pokaźną trasę kolejową.

Jest też opcja na wstawienie fotelu (zamiast regału) – idealne miejsce do czytania książek z mamą lub tatą. Poza tym taka opcja jest fajna, jeśli dziecko potrzebuje towarzysza podczas zasypiania. Rodzic nie musi klęczeć przy łóżku, a może sobie wygodnie posiedzieć tuż obok.

Niestety ściana za drzwiami jest praktycznie bezużyteczna. Można co najwyżej powiesić obrazek bądź wieszak na szlafrok.

projekt pokoju